Warsztaty XX-XXI wieku

Warsztaty fortepianowe „Muzyka XX-XXI wieku”


Makroregionalne Warsztaty Fortepianowe „MUZYKA XX-XXI wieku” dla uczniów SM I i II st., to projekt o którego wyjątkowości zadecydowała przede wszystkim tematyka spotkań. Naczelną ideą Warsztatów było, i nadal jest, spopularyzowanie oraz zachęcenie wprowadzania, do repertuaru dzieci i młodzieży, literatury XX-wiecznej i współczesnej, w powiązaniu z teatrem instrumentalnym, preparacją fortepianu i muzyką graficzną. I taki zakres tematyczny miała I edycja Warsztatów (2012), które poprowadziła prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz z AM w Katowicach, wybitna znawczyni i niestrudzona propagatorka muzyki XX oraz XXI wieku. Dodatkową atrakcją II edycji Warsztatów (2013) stanowiły zajęcia z improwizacji fortepianowej i kompozycji prowadzone pod kierunkiem prof. Szábolcsa Esztényiego z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, znakomitego specjalisty w zakresie improwizacji fortepianowej.


Honorowy patronat nad warsztatami przyjęło CEA Region Wielkopolski (I edycja – starszy wizytator Małgorzata Bednarek, II edycja – starszy wizytator Artur Matejuk). Inicjatorem, a zarazem głównym kreatorem projektu był Andrzej Henryk Bączyk, przy współpracy Sekcji instrumentów klawiszowych i Sekcji przedmiotów ogólnomuzycznych, zaś organizatorem i gospodarzem ostrowski Zespół Szkół Muzycznych.


W ramach zajęć grupowych wszyscy uczestnicy, pod kierunkiem prof. Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz, przygotowali i wykonali szereg improwizacji z wykorzystaniem różnych przedmiotów generujących dźwięki oraz preparacji fortepianu.


Na program I edycji, obok zajęć z dziećmi i młodzieżą, złożył się Wykład-Koncert, w ramach którego Pani Profesor przybliżyła wybrane zagadnienia muzyki XX wieku, poparte sugestywnymi przykładami z literatury muzycznej ukazanymi w mistrzowskiej interpretacji.

                    

 

  


Program II edycji Warsztatów obejmował: zajęcia, zarówno indywidualne, jak i grupowe, z dziećmi i młodzieżą, recital fortepianowy prof. G. Szendzielorz-Jungiewicz, koncert finałowy z udziałem zaproszonych gości, Chóru SM I st., zespołu rytmiki oraz uczestników Warsztatów. Dodatkowym, niezwykle emocjonującym, punktem Warsztatów był krótki mini-recital prof. Szábolcsa Esztényiego, który zgodził się wykonać improwizację na zadany temat, a był motyw B–A–C–H, artysta następnie zagrał drugą porywającą improwizację na temat własny.

                              


Obok uczniowskich prezentacji solo mogliśmy wysłuchać także kompozycje na cztery ręce lub dwa fortepiany. Ponadto w ramach zajęć z improwizacji i kompozycji kilkoro uczniów (SM I i II st.) zaprezentowało własne utwory oraz improwizacje.

Dwie dotychczasowe edycje Warsztatów dowiodły niezbicie, iż zainteresowanie tą problematyką – zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i pedagogów – jest ogromne. Dla porównania, w I edycji Warsztatów czynny udział wzięło ogółem 35 uczniów i 20 nauczycieli z 8 szkół muzycznych Regionu Wielkopolskiego (Jarocin, Kalisz, Konin, Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Wągrowiec, Szamotuły), zaś w II edycji: 70 uczniów i  22 nauczycieli z 9 szkół muzycznych Regionu Wielkopolskiego (Jarocin, Kalisz, Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Wągrowiec, Wolsztyn, Szamotuły) oraz z Regionu Dolnośląskiego (Wrocław).