Aktualności 2023/2024

Uroczyste Ślubowanie uczniów klas pierwszych SM I stopnia, ZSM, Ostrów Wielkopolski, 16.10.2023

Ślubowanie klas pierwszych

W dniu 16 października 2023 roku odbyło się Uroczyste Ślubowanie i Pasowanie uczniów klas pierwszych cyklu 6- i 4-letniego. W oficjalnym przyjęciu pierwszoklasistów w poczet społeczności uczniowskiej SM I st. tradycyjnie już wzięło udział liczne grono osób: Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, rodziny uczniów, nauczyciele oraz szkolni koledzy i koleżanki.

Uroczystość została podzielona na dwie części: artystyczną i oficjalną. W części artystycznej zaprezentowali się soliści, zespoły oraz uczniowie klas pierwszych. W grupie solistów znaleźli się uczniowie klas drugich SM I st.:
Bruno Bończyk (fortepian), Mikołaj Jędrzejak (trąbka), Wiktoria Stachowczyk (ksylofon), Józef Krysiak (kontrabas), Tymoteusz Kruszyk (gitara), Zuzanna Tęsiorowska (skrzypce), duet fletowy Maja Smolińska i Adam Pacyna oraz Jan Raczycki (wiolonczela). 


Bruno Bończyk

Wiktoria Stachowczyk

Mikołaj Jędrzejak

Józef Krysiak
   
Tymoteusz Kruszyk                                               Zuzanna Tęsiorowska

Maja Smolińska i Adam Pacyna

Jan Raczycki


Po grupie solistów, połączone chóry SM I i  II st. (Eurydyka i Con Forza), wykonały „Szkolnego bluesa”, a następnie z towarzyszeniem orkiestry „Orfeusz” SM II st. oraz marimby, utwór „Drogi Janie Sebastianie”, który na podstawie „Menueta G-dur” Jana Sebastiana Bacha, opracował na chór i opatrzył słowami Andrzej Henryk Bączyk. Zespołami dyrygowała Izabela Pietrzak. W kolejnej odsłonie na scenę zostali zaproszeniu uczniowie klasy I cyklu 6-letniego, którzy wykonali, z wykorzystaniem instrumentarium Orffa, Trepaka z Suity „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Po tym utworze dołączyli do nich uczniowie I klasy cyklu 4-letniego, by przy akompaniamencie orkiestry „Archetti” SM I st. wykonać wspólnie, pod dyrekcją Izabeli Pietrzak, hymn pierwszaków „Szkoła muzyczna”.

 


Po części artystycznej nastąpił kulminacyjny moment Ślubowania oraz Pasowania na Ucznia ZSM.  Uroczystego Aktu Pasowania dokonał Dyrektor SzkołyRobert Matuszewski, natomiast  przedstawicielka Rady Rodziców -  Kamila Rodriguez - wręczyła uczniom ufundowane przez Radę dyplomy i upominki.

W słowach skierowanych do uczniów klas pierwszych Dyrektor Robert Matuszewski wyraził radość z tak licznego grona uczniów rozpoczynających swoją przygodę z muzyką w Zespole Szkół Muzycznych. Życzył wspaniałych wrażeń, zarazem ukazał jak ważną cechą dla muzyka jest systematyczna praca. Wspomniał o jakże istotnej relacji mistrz-uczeń, jako wyjątkowej w procesie kształcenia muzyka instrumentalisty.

Na koniec orkiestra SM II st. pod dyrekcją Andrzeja Henryka Bączyka, wykonała muzyczną niespodziankę. I faktycznie zgromadzona na Uroczystości publiczność dała się w pełni zaskoczyć popularną, drugą częścią, Andante z „Symfonii G-dur” Józefa Haydna, o podtytule „Niespodzianka”. Wykonawcami słynnego uderzenia byli dwaj perkusiści: Wojciech Sołtysiak (kotły) oraz Kajetan Kasprzak (talerze).

Cała uroczystość miała bardzo radosny i podniosły charakter, a my wszystkim pierwszakom życzymy miłego pobytu w szkole muzycznej, niegasnącej pasji i miłości do muzyki oraz wielu sukcesów artystycznych!

Tegoroczne ślubowanie, zarówno od strony organizacyjnej, jak i merytorycznej przygotowała Izabela Michalska - opiekunka i nauczycielka uczniów klasy I sześcioletniego cyklu nauczania. W organizacji przedsięwzięcia wspomogli ją nauczyciele: Izabela Pietrzak (dyrygent chóru „Eurydyka” SM I st. oraz chóru „Con Forza” SM II st.), Andrzej Henryk Bączyk (dyrygent orkiestry „Archetti” SM I st. oraz orkiestry „Orfeusz” SM II st., aranżer), Rafał Miśkiewicz i Aleksandra Tomaszewska-Bączyk (nauczyciele klasy I czteroletniego cyklu nauczania) oraz nauczyciele instrumentaliści: Alina Skórzybót, Mateusz Fidyka, Bartosz Bindel, Radosław Maniak, Waldemar Hartwig, Kamila Śmigielska, Bogumiła Michno i Paulina Napieralska. W roli akompaniatorów wystąpili: Izabela Michalska, Mateusz Fidyka i Andrzej Henryk Bączyk.

Uroczystość poprowadził Wojciech Michno.

 


red. A. Tomaszewska-Bączyk

 

 

Written By: im
Date Posted: 2023-10-19
Number of Views: 75
Wróć