Aktualności

Wycieczka do Warszawy "Śladami Fryderyka Chopina", 26-27.06.2010


Zapraszamy do Galerii

           Chociaż wakacje dobiegły końca i czas wracać do swoich codziennych obowiązków,  miło jest powspominać i myślami przenieść się do ich początku. Tym bardziej, że dla  grupy uczniów z ostrowskiej szkoły muzycznej  zaczęły się one bardzointeresująco... 26-27 czerwca uczestniczyli w wycieczce do Warszawy i Żelazowej Woli, zwiedzając miejsca związane z naszym kompozytorem Fryderykiem Chopinem w 200-tną rocznicę Jego urodzin. Z okazji tak okrągłego Jubileuszu wiele miejsc związanych z artystą zostało odrestaurowanych i organizowane są w nich koncerty oraz inne imprezy okolicznościowe. Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki była pani Alina Skórzybót, nauczycielka klasy fortepianu ostrowskiej szkoły muzycznej. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wyremontowany park i dworek w Żelazowej Woli, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Od tego miejsca rozpoczęła się nasza przygoda z wybitnym twórcą. Następnie w sobotnie popołudnie udano się do Warszawy, aby zwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina przy ulicy Tamka i Łazienki Królewskie z monumentalnym pomnikiem kompozytora. Uczniowie byli niezwykle podekscytowani zbiorami muzeum i multimedialną formą w przedstawieniu bardzo wielu eksponatów. Było to dla nich nowe i niezwykle interesujące doświadczenie.
                Niedzielny dzień rozpoczęto od Mszy Świętej w Kościele p.w. Św. Krzyża, gdzie
w Urnie złożone  jest serce Fryderyka Chopina. Następnie zwiedzający skierowali swe kroki do budynku  Uniwersytetu Muzycznego. Stamtąd w drodze na Stare Miasto przeszli Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem oglądając miejsca poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Obejrzano pałac Zamoyskich, Czapskich-Krasińskich, Kazimierzowski na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, Wesslów, Prezydencki-Radziwiłłowski, kościół Wizytek, budynek Caritas- dawniej Towarzystwa Dobroczynności, pomnik Mickiewicza. Po spacerze „najpiękniejszą polską ulicą” wycieczka dotarła na Plac Zamkowy, gdzie podziwiano Zamek Królewski i kolumnę Zygmunta. Następnie udano się na Stary Rynek zobaczyć warszawską Syrenkę, Barbakan i ulicą Długą na plac Krasińskich, gdzie obecnie znajduje się imponujący pomnik Powstania Warszawskiego, a dawniej stał gmach Teatru Narodowego. Ulicą Miodową, gdzie w czasach Chopina toczyło się życie towarzyskie stolicy przeszli wycieczkowicze do Teatru Wielkiego przy ulicy Senatorskiej na przedstawienie i Galę wręczenia nagród w konkursie dla uczniów szkół baletowych. Przedstawienie było bardzo piękne, uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać zdolności taneczne swoich rówieśników. Z Teatru udano się na plac Piłsudskiego pod grób Nieznanego Żołnierza i do Parku Saskiego. Tam, w miejscu, gdzie mieściło się pierwsze warszawskie mieszkanie rodziny Chopinów skończyła się trasa wycieczki i udano się w drogę powrotną do Ostrowa. Ostatnim punktem programu był konkurs wiedzy o Fryderyku Chopinie, przeprowadzony przez panią Alinę Skórzybót i innych opiekunów wycieczki. Uczniowie mieli przy tym dużo zabawy, a zwycięzcą został Filip Matuszczak, uczeń klasy V SCN.  Wszyscy uczestnicy, choć zmęczeni ilością wrażeń, spacerów i niebywałym upałem, który panował w sobotę i niedzielę, wracali z pełną świadomością, jak bardzo wycieczka poszerzyła praktyczną wiedzę o obecności Chopinie w Warszawie i jego pierwszych latach życia w Żelazowej Woli. 
                                 red. Renata Daniluk
PS. W opracowaniu planu wycieczki wspomagała panią Alinę Skórzybót, pisząca powyższe słowa,  pani Renata Daniluk. Obydwu Paniom składamy gorące podziękowania za wspaniałą i nietuzinkową „Podróż z Chopinem”. Zaplanowane, w najmniejszym szczególe, podążanie Jego śladem w Żelazowej Woli i w Warszawie pozostanie na długo w naszej pamięci.
                                        Dziękujemy! Wdzięczni Wycieczkowicze!


    
Zdjęcia  w przygotowaniu.

PROGRAM  WYCIECZKI

26  czerwiec 2010 (sobota) -  Żelazowa Wola – zespół  parkowy, dworek
                                                     - Muzeum Fryderyka Chopina – ul. Tamka
                                                    
- Łazienki – pomnik Fryderyka Chopina

27 czerwiec 2010 (niedziela) -  Kościół św. Krzyża – Urna z sercem Fryderyka Chopina
                                                       - Warszawa - Śladami  Fryderyka Chopina
                                                       - Teatr Wielki – Gala Baletowa – m.in. układy taneczne do muzyki Fr.Chopina
                           

 

Written By: AT-B
Date Posted: 2010-06-23
Number of Views: 5645
Wróć