Aktualności

IV Międzynarodowy Konkurs „Gradus ad Parnassum”, Kowno – Litwa, 10 -13 czerwca 2010

 Damian Drzewicz  (klasa akordeonu p. Mirosława Zająca) – II miejsce

          W dniach 10 – 13 czerwca 2010 roku uczeń naszej szkołyDAMIAN DRZEWICZ  (kl. III śr.)– z klasy akordeonu mgra Mirosława Zająca brał udział w IV Międzynarodowym Konkursie „GRADUS AD PARNASSUM” w Kownie na Litwie. W swojej kategorii wiekowej („E” do lat 18) zdobył II nagrodę z notą 22,50 pkt, otrzymując dyplom laureata oraz kryształową kulę. To bardzo duże osiągnięcie, ponieważ Damian 10 miesięcy wcześniej zamienił akordeon klawiszowy na guzikowy. W ramach zmagań konkursowych Damian zaprezentował następujący program:
          1) J.S.Bach – Fuga z Toccaty e-moll BWV 914 (klawesynowa)
          2) B. Dowlasz – Suita Nr 1 (cz. I-Toccatina, cz. II-Walc, cz. III-Perpetuo)
          3) O. Peterson – „Laurentide Waltz” z Suity Canadian
          4) E. Derbienko – “A priory” (Przy pasiece)
        Poziom konkursu był bardzo wysoki. W swojej kategorii Damian miał godnych rywali z Litwy, Polski i Białorusi. Sam konkurs odbywa się w 4 grupach instrumentalnych: I – fortepian, II – instrumenty smyczkowe, III – instrumenty dęte, IV – akordeony (klawiszowe i guzikowe). Każda grupa posiada 5 kategorii wiekowych, podzielonych alfabetycznie: A – do 10 lat, B – do 12, C – do 14, D –do 16, E – do 18. Wyjątek stanowi grupa fortepianów, która rozpoczyna się od wieku 6 lat.
       W tej edycji Konkursu wzięło udział 225 uczniów z Litwy, Łotwy, Polski, Białorusi, Mołdawii, Azerbejdżanu, Turcji  i  Rosji. Przesłuchania konkursowe odbywały się w dwóch miejscach: instrumenty dęte i akordeony w Gimnazjum, fortepian i instrumenty smyczkowe w Konserwatorium muzycznym. Każdą grupę instrumentów oceniała osobna komisja składająca się z profesorów danych specjalności. Uroczyste zakończenie konkursu wraz z koncertem laureatów odbyło się w Filharmonii Koweńskiej. V edycja tej imprezy planowana jest przez organizatorów na czerwiec 2013 rok.

                                                                   red. M. Zając


                                Damian Drzewicz

 

             P. Mirosław Zając i Damian


                 Kryształowa kula


                                         Dyplom

Written By: AT-B
Date Posted: 2010-06-16
Number of Views: 6145
Wróć