Aktualności

XV Big Band Festiwal, Nowy Tomyśl, 4 czerwca 2010

 Kolejny wielki sukces Big Bandu Powiatu Ostrowskiego – zdobycie I  miejsca  i Grand Prix

         Big Band Festiwal organizowany przez Nowotomyski Ośrodek Kultury jest jednym z najważniejszych wydarzeń  muzycznych, na stałe wpisanym do kalendarza imprez tego Ośrodka, a zarazem to jedna z największych i najważniejszych tego typu imprez w kraju. W tegorocznej XV edycji Festiwalu wzięło udział  13 big bandów:
Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu, Siemianowicka Orkiestra Rozrywkowa, Big Band Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, Karol Band Nowy Tomyśl, Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w  Radomiu, Juniors Band Starachowice, Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie, Big Band Akademii Muzycznej  w Gdańsku, Jazz Big Band 75 Bydgoszcz, Swingulance- Tarnowo Podgórne, Big Band Nowosolski, Big Band Akademii Muzycznej  w Łodzi oraz Big Band Powiatu Ostrowskiego - Ostrów Wielkopolski.
        Festiwalowemu jury przewodniczył (tradycyjnie) Jan Ptaszyn Wróblewski, obok niego zasiedli Piotr Kałużny oraz Jerzy Szymaniak. Przesłuchania konkursowe trwały w tym roku 5 godzin. Po nich licznie zgromadzona publiczność była  świadkiem odznaczenia tych firm, które w 15-letniej historii Big Band Festiwalu wspierały go najczęściej. Wyróżniono także te big bandy, które w ciągu 15 lat brały najwięcej razy udział w imprezie. W gronie odznaczonych znalazł się m.in. Big Band Powiatu Ostrowskiego. 
        Po koncercie przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Pierwsze miejsce i Grand Prix XV Big Band Festiwalu przypadło Big Bandowi Powiatu Ostrowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego. Na drugiej pozycji uplasował się Big Band Akademii Muzycznej z Gdańska, trzecie miejsce przypadło Big Bandowi Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Jazz Big Band 75 z Bydgoszczy. Najlepszym instrumentalistą festiwalu został Olaf Knohenhauer-puzonista z Ostrowskiego Big Bandu. Wyróżniono także alcistę z Big Bandu z Siemianowic- Dawida Główczewskiego.       

Big Band powstał w roku 2001 z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim i do dnia dzisiejszego działa pod jego patronatem. Zespół stworzony został z muzyków – absolwentów Młodzieżowej Orkiestry Dętej, absolwentów ostrowskiej szkoły muzycznej oraz filharmoników kaliskich. Kierownikiem muzycznym zespołu jest absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu Robert Matuszewski.
Big Band ma na swoim koncie wiele koncertów zarówno w kraju jak i za granicą. W dorobku festiwalowym Big Bandu można odnotować sukcesy:
2004 – II miejsce na IX Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu,
2005 – Grand Prix na X Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu,
2007 – Grand Prix na Międzynarodowy Big Band Festiwal Ceska Kamenice (Czechy),
2008 – Grand Prix na XIII Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu,
2010 – Grand Prix na XV Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu.

(na podstawie Materiału prasowego Nowotomyskiego Ośrodka Kultury oraz strony internetowej Big Bandu Powiatu Ostrowskiego opr. A. Tomaszewska- Bączyk)

Written By: AT-B
Date Posted: 2010-06-15
Number of Views: 4395
Wróć