Aktualności

Punkt Konsultacyjny – Gitara klasyczna, ZSM, Ostrów Wielkopolski, 13-14.03.2015

Młodzi gitarzyści w Zespole Szkół Muzycznych

Zapraszamy do Galerii 

W dniach 13-14.03.2015r. odbyły się w naszej szkole zajęcia Punktu Konsultacyjnego CEA – specjalność gitara klasyczna. Punkt konsultacyjny gitary klasycznej działa przy Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim od listopada 2009 roku. Zajęcia konsultacyjne odbywają się kilka razy w roku,  przyciągając uczniów i pedagogów nie tylko z regionu Wielkopolski, lecz i sąsiednich województw. Inicjatorem i organizatorem Punktu Konsultacyjnego gitary klasycznej jest nauczyciel Jarosław Kocoń. W Konsultacjach w marcu bieżącego roku wzięło udział ponad 30 młodych gitarzystów, z dziewięciu szkół, regionu Wielkopolskiego, Lubuskiego i Łódzkiego. Podczas piątkowych i sobotnich konsultacji uczniowie i nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w zajęciach następujących wykładowców: prof. Wandy Palacz (AM Katowice), mgra Dariusza Michałowskiego (PSM I i II st. Suwałki, PSM I st. Augustów) i mgra Jarosława Koconia (ZSM Ostrów Wielkopolski, PSM I i II st. Kalisz). Celem spotkań jest wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami, a także uczniami, zapoznanie się z innymi, nowymi metodami pracy, skonsultowanie własnych działań i postępów muzycznych z innymi pedagogami. Jest to świetna forma samokształcenia dla młodych nauczycieli i uczniów pragnących rozwijać swe zdolności muzyczne. Zajęcia odbywają się w formie lekcji otwartych, seminariów i konsultacji. Uczestnicy Konsultacji mogą wziąć udział w spotkaniach z pedagogami indywidualnie i w zespołach.  


Lekcja u Wandy Palacz


Zajęcia z Jarosławem Koconiem


Dariusz Michałowski z uczennicą

Miłym akcentem dla uczestników konsultacji był piątkowy koncert dwójki młodych, utalentowanych gitarzystów, studentów poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego: Bianki Szalaty i Adriana Furmankiewicza.


W oczekiwaniu na koncert ...

Bianka Szalaty ukończyła edukację muzyczną na poziomie średnim w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, po czym podjęła studia w klasie gitary klasycznej dra Łukasza Kuropaczewskiego. Jest laureatką ponad trzydziestu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, uczestniczyła w licznych lekcjach mistrzowskich z wirtuozami gitary z całego świata, jak chociażby Scott Tennant, Carlo Marchione, Thomas Muller – Pering. Bianka jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” oraz dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów. W kwietniu 2012r. nagrała pierwszą solową płytę – „Gitara – moja miłość” w Polskim Radiu Koszalin. Podczas koncertu w naszej szkole wykonała dwa interesujące utwory M. M. Ponce Sonatina Meridional” i A. Piazzolla „Tango – Etudes No. 1, 3” w opracowaniu M.  Barrueco.


Bianka Szalaty

Z kolei Adrian Furmankiewicz jest absolwentem ostrowskiej Szkoły Muzycznej II st.,  gdzie uczył się pod kierunkiem Jarosława Koconia. Pierwszy stopień ukończył w Szkole Muzycznej I st. w Pleszewie, w klasie Waldemara Hartwiga. Obecnie studiuje w klasie gitary klasycznej prof. Piotra Zaleskiego oraz dra Łukasza Kuropaczewskiego. Jest laureatem i zwycięzcą licznych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Szkolił swe umiejętności na wielu festiwalach, kursach, lekcjach mistrzowskich u wybitnych gitarzystów światowej sławy. Byli wśród nich: Goran Krivokapić, Marek Zieliński, Marek Pasieczny, Susana Prieto, Alexis Muzurakis, Jerzy Nalepka, Aniello Desiderio, Piotr Zaleski, Tomasz Zawierucha, Marcin Zalewski, Rolf Lislevand. W roku 2014 przyznano mu Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia artystyczne. Adrian jest ponadto stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, Programu Stypendialnego MKiDN Młoda Polska. Młody, utalentowany gitarzysta od wielu lat koncertuje z powodzeniem po całym kraju, zdobywając uznanie wśród publiczności. Uczestników koncertu podczas Konsultacji gitarowych w Ostrowie miał okazję zachwycić wykonując sześć utworów: N. Coste „Fantazja na tematy z opery „Norma” Belliniego”, H. Villa – Lobos „Etude No. 11”, F. Tarrega „Danza mora”, N. Paganini „Grand Sonata in A major cz. 3 Andantino variato”, D. Scarlatti „Sonata K. 491”, J. Turina „Sonata op. 61 cz. 1”. Ekspresja wykonawców i ich  zaangażowanie w każdą wykonywaną nutę bardzo podobało się publiczności, w szczególności tej najmłodszej. Na koniec koncertu nagrodzono ich długimi oklaskami.


Adrian Furmankiewicz


 

Written By: rw
Date Posted: 2015-03-17
Number of Views: 2816
Wróć