Aktualności

XX Ogólnopolski Turniej Pianistyczny, Żagań, 19-21.02.2015

 Maria Wojtaszek zdobyła I miejsce

W dniach 19-21 lutego 2015 roku odbył się XX Ogólnoplski Turniej Pianistyczny w Żaganiu, który na muzycznej mapie kraju zajmuje ważne miejsce. Wysoki poziom artystyczny turnieju sprawił, iż został on objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki. W gronie jurorów zawsze zasiadali cenieni pedagodzy kilku akademii muzycznych, a przewodniczyła im jedna z najwybitniejszych polskich pianistek, znakomita interpretatorka dzieł Fryderyka Chopina – Halina Czerny-Stefańska. Gdy odeszła, zastąpiła ją córka Elżbieta Stefańska (znakomita klawesynistka, prof. Akademii Muzycznej w Krakowie), która ,,przejęła pałeczkę” po swej sławnej matce. Pamięć prof. Czerny- Stefańskiej uczczono nadając Turniejowi jej imię. Od dwudziestu lat Turniej cieszy się w Polsce dużym poważaniem, bowiem jego laureaci kontynuują swoją muzyczną pasję na scenach międzynarodowych, jak np. Krzysztof Stanienda, Katarzyna Wasiak, Rafał Blechacz, Jacek Kortuz. W tegorocznej edycji Turnieju uczestnicy występowali w trzech grupach wiekowych ze  szkół muzycznych zarówno  I  jak i  II stopnia.

W gronie Jury zasiadło aż siedmiu wybitnych profesorów z czterech akademii muzycznych:
Przewodnicząca Jury:
Prof. Elżbieta Czerny-Stefańska (Akademia Muzyczna w Krakowie)
Honorowy członek jury:
Dr hab. Jerzy Stryjniak ( prof. The New York Conservatory of Music)
Prof. Hanna Organiszczak (Akademia Muzyczna w Poznaniu)
Prof. Bogumił Nowicki  (Akademia Muzyczna w Poznaniu)
Prof. Jan Jański (Akademia Muzyczna w Poznaniu)
Prof. Włodzimierz Obidowicz (Akademia Muzyczna we Wrocławiu)
Dr hab. Janusz Skowron (Akademia Muzyczna w Krakowie)

Maria Wojtaszek z klasy IV sześcioletniego cyklu nauczania, uczennica pani Aliny Skórzybót  zajęła I MIEJSCE  w pierwszej grupie wiekowej ( drugiego miejsca nie przyznano).


Maria Wojtaszek z pedagogiem Aliną Skórzybót


Marysia podczas występu

Wyjątkowości temu przedsięwzięciu dodała wspaniała atmosfera turnieju, panująca w przepięknych  wnętrzach Żagańskiego Pałacu Książęcego, otoczonego ogromnym parkiem. Wspaniałym wydarzeniem był nadzwyczajny recital fortepianowy dr hab. JERZEGO STRYJNIAKA, który hipnotyzował swą grą publiczność zgromadzoną w sali kryształowej pałacu, wykonując program składający się z trzynastu utworów F. Chopina i F.Liszta. Dla młodych adeptów sztuki gry na fortepianie była to potężna dawka muzycznych emocji. Podczas inauguracji turnieju dr.hab. Jerzy Stryjniak wygłosił wykład pt. ,,Kariery polskich artystów na tle życia muzycznego Nowego Jorku w ostatnim ćwierćwieczu”.


Relaks w pięknym parku


Z jurorem dr hab. Jerzym Stryjniakiem


Laureaci trzech grup wiekowych z jurorami turnieju


Marysia w gronie młodych pianistów i jurorów
 


 

Written By: rw
Date Posted: 2015-02-26
Number of Views: 2297
Wróć