Jubileusz 40-lecia Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim stał się okazją do zainicjowania wielu działań o profilu oficjalnym i artystycznym. W dniach 10 i 11 kwietnia 2014 miały miejsce główne uroczystości, na które złożyła się: Msza Święta dziękczynna, odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zaś gmach szkoły był świadkiem Uroczystości Jubileuszowych, które zgromadziły wielu dostojnych gości, pracowników i uczniów szkoły wraz z ich rodzinami. Na okoliczność Jubileuszu wydana została okazjonalna płyta CD, w hollu szkoły można było także zapoznać się historią szkoły na podstawie lektury udostępnionych Kronik szkolnych. Zaś w dniu 11.04 wysłuchaliśmy Koncertu znanego wokalisty Janusza Szroma z zespołem „Zbigniew Wrombel Quartet”.
Link do Wydarzeń z dn.10-11.04.2014
Na dzień 28.05.2014r. został zaplanowany koncert pod tytułem „Szkoła muzyczna mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego”. Koncert, ze względu na swój rozmach oraz prognozowaną liczbę słuchaczy dla których był adresowany, odbył się w gościnnych murach Ostrowskiego Centrum Kultury. Na dużej scenie pojawiła się plejada uzdolnionych muzycznie uczniów szkoły wraz z pedagogami.
Jednak preludium dla wydarzeń na dużej scenie, były atrakcje, jakie przygotowano dla mieszkańców miasta i powiatu w hollu OCK-u. A złożyły się nań: wystawa osiągnięć uczniów ZSM i ekspozycja kronik szkolnych przy muzycznym akompaniamencie uczniów. Wystawę przygotowali nauczyciele: Iwona Nowosad, Renata Wojciechowska, Andrzej Henryk Bączyk i Aleksandra Tomaszewska – Bączyk; jej celem było ukazanie osiągnięć ZSM w ramach działalności czterech sekcji (instrumentów klawiszowych, dętych drewnianych i blaszanych oraz perkusji, smyczkowych i szarpanych oraz przedmiotów ogólnomuzycznych) oraz istniejących aktualnie w szkole zespołów instrumentalnych i wokalnych (Young Band Ostrów, orkiestra kameralna „Orfeusz”, orkiestra „Archetti” SM I st., chór mieszany „Con Forza” i chór „Eurydyka” SM I st.). Ze względu na ograniczone możliwości przestrzenne wyeksponowany został jedynie fragment wieloletnich osiągnięć szkoły. Ponadto, przybyli goście mieli możliwość wglądu do Kronik szkolnych specjalnie przywiezionych i udostępnionych na tę okoliczność. Jubileuszowe „preludium” zostało okraszone barwnym koncertem w wykonaniu licznej rzeszy uczniów.
O godzinie 18.00, w wypełnionej po brzegi dużej sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury, rozpoczął się koncert. Długie i żmudne przygotowania i liczne próby przyniosły wspaniały efekt - bowiem Szkoła Muzyczna podbiła serca ostrowian i zebranych gości! I chociaż ramy czasowe wieczoru daleko wyszły poza standardowe parametry, to koncert od początku zaskakiwał ciekawymi odsłonami, nieoczekiwanymi zwrotami akcji muzycznej i feerią wspaniałych pomysłów. W pierwszej części swój kunszt gry pokazali soliści, w drugiej – zespoły w różnorodnych konfiguracjach. Całość poprowadzili pedagodzy przedmiotów ogólnomuzycznych, Renata Lewek – Adamczak i Rafał Miśkiewicz.
Wrażenia audytywne wzmacniały efekty wizualne w postaci - przygotowanego przez Alinę Skórzybót - pokazu multimedialnego oraz zbliżeniowych ujęć z kamer TV.
Słowo powitania wygłosił dyrektor szkoły – Robert Matuszewski, podziękował on także na koniec wszystkim gościom i słuchaczom za przybycie i gorące przyjęcie prezentacji muzycznych. Słowa uznania dla wykonawców i organizatorów całego przedsięwzięcia oraz dla 40-letnich osiągnięć ostrowskiej szkoły muzycznej wyraził Starosta Ostrowski - Paweł Rajski, sprawujący obecnie pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem ZSM w sferze budżetowej.
W części solistycznej wystąpili następujący uczniowie: pianiści - Magdalena Adamczak, Bartosz Kaczmarek, Szymon Szyszka i Maria Wojtaszek; skrzypaczki – Gabriela Balcerek, Zuzanna Greber, Weronika Hoffmann, Alicja Szkudlarz, Hanna Wojtkowiak; fleciści – Marta Kryjom i Miłosz Lewek, gitarzystka – Agata Brzezicha, saksofonista – Jacek Rubach, klarnecistka – Magdalena Konrady. Uczniom towarzyszyli w roli akompaniatorów: Andrzej Henryk Bączyk, Wiesława Lipińska i Adam Podskarbi oraz orkiestra kameralna „Orfeusz”.
W dalszych odsłonach na scenie pojawili się kolejni wykonawcy i zespoły: obok wspomnianej orkiestry „Orfeusz” SM II st., orkiestra „Archetti” SM I st. (dyrygent - Andrzej Henryk Bączyk; Kwartet smyczkowy (kier. artyst. – Radosław Maniak); Chór Mieszany „Con Forza” oraz Chór Dziecięcy „Eurydyka” (dyrygent - Janusz Lipiński); Zespół perkusyjny (kier. artyst. - Bartosz Bindel); Young Band Ostrów (kier.artyst. - Robert Matuszewski);
Zespół rytmiczny prowadzony przez Izabelę Michalską; uczniowie klasy I jako Krakowiaczki i Aniołki; uczniowie z klas I-III cyklu sześcioletniego jako wykonawcy piosenek przygotowani przez Wiesławę Lipińska i Izabelę Michalską; soliści chórów – SM I st.: Maria Czerniak i Bartosz Michalski, SM II st.: Julia Jaszczyk, Lilianna Smółka i Karol Zmyślony.
Utwór finałowy zgromadził na scenie prawie wszystkich wykonawców. Partię solową na saksofonie sopranowym wykonał dyrektor szkoły – Robert Matuszewski.
Program koncertu. Wykaz wszystkich wykonawców i utworów.
Koncert pozostanie na długo w naszej pamięci jako wspaniałe ukoronowanie 40 lat wytężonej, zaangażowanej i pełnej entuzjazmu pracy wszystkich dyrektorów, nauczycieli i uczniów oraz ich rodziców na przestrzeni 40-lecia. Był także momentem refleksji, jak wiele zawdzięczamy stałej opiece władz Ostrowa.
Na łamach strony internetowej pragniemy podziękować osobom i instytucjom, które dopomogły szkole w organizacji całego przedsięwzięcia. Należą do nich: Ewa Matecka– dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury (użyczenie Sali widowiskowej i pomoc we współorganizacji koncertu), pracownicy OCK (współpraca w przygotowaniach i przebiegu koncertu), Ewa Kuśnierek z Gostynia (udostępnienie strojów aniołków), Alina Janikowska (wypożyczenie strojów krakowskich), Beata Kieliba (wypożyczenie materiału dekoracyjnego), Kwiaciarnia „Magnolia” (współfinansowanie kompozycji kwiatowych), Piotr Nowicki i telewizja OK24tv (zarejestrowanie koncertu), Marek Orłowski i Telewizja „Proart”(ujęcia zbliżeniowe z kamer TV), Redakcja Gazety Ostrowskiej i Głosu Wielkopolskiego (objęcie koncertu patronatem medialnym), Tomasz Wołowicz (utrwalenie koncertu na zdjęciach).
Ponadto składamy gorące podziękowania uczniom – solistom, zespołom i pedagogom za wspaniałe wrażenia artystyczne, które dane nam było przeżyć podczas koncertu, uczniom, którzy wytypowani zostali do pomocy w technicznej obsłudze koncertu za sprawne i profesjonalne wykonanie powierzonego im zadania, rodzicom, dzięki których zaangażowaniu możliwa była organizacja licznej ilości prób.
Gorące podziękowania składamy na ręce pedagogów i pracowników administracji szkolnej, którzy nie szczędząc czasu i sił w sposób szczególny przyczynili się do uświetnienia Koncertu.
red. A. Tomaszewska-Bączyk i A. H. Bączyk