Aktualności 2013/2014

XI Warsztaty Klarnetowo - Saksofonowe

23-24.10.2013 r. - ZSM, Ostrów Wielkopolski

Zapraszamy do Galerii

   W środę i czwartek, tj. 23 – 24 października 2013 roku odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy - Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim jedenasta edycja Ogólnopolskich Warsztatów Klarnetowo – Saksofonowych. Ich inicjatorem i  organizatorem był Dyrektor Robert Matuszewski, którego  wspomagali  wicedyrektor szkoły - Piotr Słociński, kierownik Sekcji Instrumentów Dętych i Perkusji - Piotr Lewek oraz pracownicy sekretariatu szkoły.
Chęć udziału w tegorocznej edycji Warsztatów zgłosiło 126 uczestników, w tym 83 uczniów i 43 nauczycieli z prawie wszystkich części kraju. Gościliśmy  więc przedstawicieli z regionu wielkopolskiego, Pomorza i Mazowsza, a także z południa Polski. Z kolei nasza szkoła była reprezentowana przez czternastu uczestników, którzy zademonstrowali swe umiejętności przed zaproszonymi gośćmi.
W ramach  tegorocznych Warsztatów zajęcia prowadzili:

•    dr  Irvin Venyš  - AM Praga - klarnet
•    ad. dr hb Jan Jakub Bokun – AM Wrocław - klarnet
•    ad. dr hb Roman Widaszek – AM Katowice - klarnet
•    ad. dr Paweł Gusnar – UM Warszawa – saksofon
•    ad. dr hb Dariusz Stefan Samól – UM Szczecin – saksofon
•    ad. dr Tomasz Pruchnicki – AM Wrocław - Zakład Jazzu – saksofon
•    mgr Bartłomiej Duś – AM Katowice - saksofon 
   Wszystkie zajęcia miały charakter otwarty i każdy z uczestników mógł poza bezpośrednim zaprezentowaniem przygotowanego utworu,  także obserwować lekcje innych uczniów i tym samym wynieść z nich cenne dla siebie wskazówki. Wykładowcy prowadzili  zarówno zajęcia indywidualne z uczniami jak i zespołami klarnetowymi i saksofonowymi. Podczas lekcji poruszano kwestie związane z  techniką gry, poprawnym wydobyciem i kształtowaniem dźwięku,  zwracano także dużą uwagę na interpretację  utworów, kulturę i estetykę przekazu muzycznego. Praca z bardzo doświadczonymi i uznanymi muzykami to dla młodzieży wspaniała okazja do doskonalenia własnego warsztatu artystycznego, uzyskania  nowych, bardzo cennych  sugestii dotyczących szeroko pojętej  gry na instrumencie. Każdy z wykładowców preferował swoje indywidualne metody pracy, przez co uczniowie mogli skorzystać z szerokiego spektrum środków dydaktycznych.
    Jak co roku zadbano, aby uczestnicy miło spędzili czas na Warsztatach i zorganizowano liczne imprezy towarzyszące. Pierwszego dnia w sali koncertowej ostrowskiej szkoły muzycznej odbył się koncert saksofonisty Bartłomieja Dusia. Na scenie towarzyszyła mu  pianistka -  Magdalena Wojciechowska. Po nich zaprezentował się duet CLARIDEON w składzie Jan Jakub Bokun - klarnet i Michał Moc - akordeon. Koncert zgromadził bardzo liczną publiczność. Występy znakomitych muzyków były wspaniałym pokazem wirtuozerii i możliwości klarnetu i saksofonu. Swoją perfekcyjną grą, umiejętnościami technicznymi artyści zachwycili publiczność, która była pod ogromnym wrażeniem talentu wykonawców. W wykonaniu duetu saksofonowo-pianistycznego usłyszeliśmy następujące  utwory: Sergiusz Prokofiew - Sonata D-dur - cz. II. Scherzo presto, cz. III Andante i cz. IV Allegro con brio, oraz Astor Piazolla - Le Grand Tango. Z kolei duet CLARIDEON wykonał kompozycje Gabriela Perne - Canzonetta, Paula Jeanjeana - Clair martin, Richarda Galliano - A French Touch , Pedro Iturralde – Alger ( z tryptyku Memorias) oraz Richarda Galliano – Tango pour Claude. Sympatycznym akcentem koncertu było zaproszenie na scenę przez wykonawców do wspólnego występu saksofonisty Pawła Gusnara. Była to niespodzianka wykonawców dla uczestników warsztatów. Następnie, osoby zainteresowane, mogły udać się do Ostrowskiego Centrum Kultury na koncert Big Bandu Powiatu Ostrowskiego  pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego. Podczas tego występu królowała muzyka jazzowa i swingowa, pełna ekspresji i wirtuozerii. Muzykom towarzyszył na scenie jeden z wykładowców tegorocznych warsztatów, specjalizujący się w improwizacji jazzowej saksofonista Tomasz Pruchnicki. Nastrój panujący w Sali OCK był bardzo sympatyczny, a publiczność żywo reagowała na wykonywany repertuar. Burza oklasków świadczyła o tym, że koncert  można uznać za bardzo udany.
   Zwieńczeniem i jednocześnie ostatnim wydarzeniem tegorocznych warsztatów był koncert saksofonowy. Na scenie sali koncertowej ostrowskiej szkoły ze swoim recitalem wystąpił Paweł Gusnar w towarzystwie pianistki Bogny Dulińskiej. Koncert był na bardzo wysokim poziomie artystycznym i zaintrygował publiczność nie tylko utworami klasycznymi, ale i oryginalnymi  propozycjami współczesnych twórców. 
   Podsumowując minione warsztaty można uznać  za bardzo udane. Były one  profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone. Jak co roku można było posłuchać recitali na bardzo wysokim - światowym poziomie artystycznym. Prowadzone lekcje cieszyły się także bardzo dużym zainteresowaniem. O prestiżu ostrowskich warsztatów  świadczy chociażby fakt, że w tym roku siedmiu uznanych muzyków przyjęło zaproszenie i zaszczyciło naszą szkołę swoją obecnością, udzielając młodym adeptom sztuki  i ich nauczycielom wielu cennych rad, niezbędnych w procesie kształcenia muzycznego. Liczna grupa uczestników pokazuje, że ostrowskie warsztaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem w kraju i  z całą pewnością są niezwykle wartościowe i potrzebne.

Written By: AT-B
Date Posted: 2013-09-15
Number of Views: 1273
Wróć
 
Enter Title

Ustaw kursor myszy w tym miejscu, a następnie kliknij na pasek narzędzi, aby edytować zawartość