Aktualności

Koncert Młodych Kompozytorów, Ostrów Wielkopolski, 17.06.2011

ZSM, Sala Koncertowa

Zapraszamy do Galerii

      Dnia 17 czerwca 2011 odbył się w naszej szkole Koncert Młodych Kompozytorów. Po raz trzeci mieliśmy okazję zapoznać się z utworami skomponowanymi przez uczniów naszej szkoły (poprzednie koncerty odbyły się w 2007 i 2009 roku). Inicjatorem i organizatorem wszystkich edycji był Andrzej Henryk Bączyk, nauczyciel, który od kilku lat prowadzi w naszej szkole zajęcia z kompozycji jako przedmiotu fakultatywnego. 
       Koncert poprowadził jego organizator, a na program tegorocznej edycji złożyły się kompozycje, dla których inspiracją stały się zagadnienia omawiane na lekcjach harmonii i zasad muzyki oraz utwory, które napisane zostały w ramach zajęć z kompozycji prowadzonych przez Andrzeja H. Bączyka. W pierwszej grupie znalazły się wariacje napisane przez uczniów klasy III średniej (Maria Falis i Sebastian Sikora) oraz utwór napisany techniką dwunastodźwiękową (Maciej Sułecki - kl. II śr.). W grupie drugiej wysłuchaliśmy kompozycje trzech uczniów: Macieja Bąka, Piotra Zuchowskiego oraz Wojciecha Michno. Dwaj pierwsi uczniowie to początkujący twórcy, pomimo tego mogą się już poszczycić pierwszym sukcesem. Obydwaj wzięli udział w XII Ogólnopolskim Rybnickim Festiwalu Młodych Talentów i za swoje miniatury otrzymali najwyższy laur -  „Złoty Klucz Wiolinowy”. Na koncercie sami wykonali nagrodzone w Rybniku utwory.
         Druga odsłona Koncertu poświęcona była całkowicie muzyce tegorocznego absolwenta SM II st. – Wojciecha Michno, Laureata wielu konkursów kompozytorskich. Z jego szerokiej palety twórczej wysłuchaliśmy utwory na zróżnicowaną obsadę wykonawczą: kompozycje na klarnet z towarzyszeniem fortepianu, dzieła stricte fortepianowe oraz utwór na orkiestrę i chór (nagranie CD). Zanim zabrzmiały utwory Wojciecha, podzielił się on z obecnymi na koncercie słuchaczami swoimi wspomnieniami i  refleksjami, które stanowiły bardzo ciekawe podsumowanie jego lat nauki w szkole muzycznej.
  Wykonawcami tegorocznego koncertu byli pedagodzy: Łukasz Kryjom, Robert Adamczak, Andrzej Henryk Bączyk i Adam Podskarbi oraz uczniowie: Maria Falis, Wojciech Bąk, Piotr Zuchowski, Paulina Matyśkiewicz oraz Małgorzata Matyśkiewicz.
     Ostatnim akcentem wieczoru była muzyczna niespodzianka Wojciecha – prawykonanie jego VII Preludium w autorskiej interpretacji. Wspomniane Preludium zostało zadedykowane wszystkim osobom, które los postawił na jego życiowym szlaku: Rodzicom, Pedagogom, Kolegom i Koleżankom.   

Program Koncertu:
1. Sebastian Sikora: Wariacje G-dur na fortepian (wyk. Łukasz Kryjom)
2. Maria Falis : Wariacje D-dur na fortepian (wyk. Maria Falis)
3. Maciej Bąk: Chopiniada na fortepian  (wyk. Maciej Bąk)                                                   
4.  Piotr Zuchowski: Obrazki na fortepian  (wyk. Piotr Zuchowski)                                          
      cz.I Elfy i gnom, cz. II Śpiąca królewna, cz. III Konik polny i mrówki
5. Maciej Sułecki: Hipnoza na fortepian (wyk. Andrzej Henryk Bączyk)
                                            
6. Wojciech Michno: Bajkowa sonata na klarnet i fortepian                         
      cz. I Zamek Czarnoksiężnika i uwięziona królewna
      cz. II Spacer w podskokach
      cz. III Wyprawa na zamek
     (wyk. Paulina Matyśkiewicz, akomp. Adam Podskarbi)
     cz. IV Scena na zamku
     cz. V Uwolnienie królewny
(wyk. Małgorzata Matyśkiewicz, akomp. Adam Podskarbi)
7. Wojciech Michno: Preludia na fortepian
(wyk. Robert Adamczak - Preludium I, II , III i VI;
         Andrzej Henryk Baczyk - Preludium  IV i V)                                                 
8. Wojciech Michno: Modlitwa o wysłuchanie na chór żeński i orkiestrę   
                                (prezentacja z płyty CD)
dodatkowo
9. Wojciech Michno: Preludium VII (wyk. Wojciech Michno)

                       red. A. Tomaszewska-Bączyk


Od lewej: W. Michno, p. A. Podskarbi, P. Matyśkiewicz, p. R. Adamczak (z tyłu), M. Matyśkiewicz, M. Falis, p. A.H.Baczyk, M. Bąk,
             P. Zuchowski, S. Sikora, M.Sułecki

Written By: AT-B
Date Posted: 2011-06-24
Number of Views: 4444
Wróć